Strašák jménem cukrovka

Onemocnění diabetes mellitus neboli lidově cukrovka se rozlišuje na dva typy – cukrovka 1. typu (inzulín-dependentní diabetes) a cukrovka 2. typu (non inzulín-dependentní diabetes). Zatímco cukrovka prvního typu nastupuje velmi rychle a postiženého, nezahájí-li rychle léčbu, může i připravit o život, cukrovka 2. typu je spíše pomalá a pozvolná.
Diabetes mellitus má tendenci postihovat určité rodiny a lze tedy předpokládat jeho dědičný charakter. Může za ním však stát i opožděný následek virové infekce, která poškodila slinivku břišní před mnoha lety. A ta přišla o schopnost produkovat inzulín.

Neoddalujte lékařské vyšetření

Při podezření na diabetes (nadměrná žízeň a vylučování velkého množství moči) je třeba se co nejdříve obrátit na lékaře. K potvrzení diagnózy se používá vyšetření moči na hladinu glukózy v krvi. K němu se používá chemicky upravený proužek papíru, který se ponoří do vzorku moči. Hladina cukru se stanoví srovnáním výsledné barvy proužku s tabulkou.

Vyšetření glykémie

Další možností je tzv. přímé vyšetření glykémie, které se získává ze vpichu do prstu. Získaným vzorkem krve se potře chemicky upravený proužek papíru, jež se následně vloží do digitálního přístroje, který stanový hodnotu glykémie. K domácímu měření pak pacientům slouží malé glukoměry.

Stanovení diagnózy

V případě potvrzení diagnózy bude zapotřebí rychle nasadit cílenou léčbu. Zatímco postižení cukrovkou 2. typu si většinou vystačí s úpravou dietního režimu, redukcí hmotnosti a užíváním perorálních antidiabetik, postižení diabetem 1.typu si musejí v pravidelných intervalech aplikovat inzulínové injekce.

Jak podávat inzulín?

Inzulín lze podávat jednorázovou stříkačkou s jehlou, perem s náplněmi, nebo trvalou infúzí z přenosné pumpy. Inzulínové jehly a pera jsou vhodná pro osoby, které potřebují několik dávek inzulínu denně. Přenosná pumpa dodávající inzulín kanylou zavedenou pod kůži je pak vhodná pro pacienty s hypoglykémií (nízká hladina krevního cukru v krvi), ženy v těhotenství a pacienty s výrazným vzestupem glykémie v ranních hodinách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *