Kontaktní gril nejen pro přípravu masa aneb Bezmasé recepty pro přípravu na kontaktním grilu

Kontaktní gril se stal v posledních letech nezbytným pomocníkem v mnoha domácnostech. Jeho univerzálnost je nezpochybnitelná, a i když se často používá pro přípravu masa, nabízí skvělé možnosti i pro ty, kdo dávají přednost bezmasým jídlům. V tomto článku se podíváme na různé způsoby, jak využít kontaktní gril pro přípravu vegetariánských a veganských pokrmů, které osloví každého gurmána.

Kontaktní gril funguje na principu přímého tepelného záření, kdy jsou potraviny připravovány mezi dvěma vyhřívanými deskami. To zajišťuje rychlou a rovnoměrnou přípravu bez nutnosti otáčení. Díky tomu, že grilovací desky lze snadno čistit, je celý proces přípravy jídla velmi hygienický a praktický.

Začneme klasickou vegetariánskou pochoutkou, kterou jsou grilované sýrové sendviče. Použít můžete jakýkoliv typ sýra, který se dobře taví – oblíbené jsou čedar, gouda nebo mozzarella. Sendviče můžete obohatit o rajčata, avokádo nebo listy špenátu pro zvýšení nutriční hodnoty. Grilování dodá sýru krásně křupavou krustu a zelenině příjemnou karamelizovanou chuť.

Další skvělou možností jsou grilované zeleninové placky. Ty můžete připravit z mrkve, cukety nebo dokonce z červené řepy. Zeleninu nastrouhejte, smíchejte s trochou soli a nechte odstát, aby pustila vodu. Poté přidejte vejce, trochu mouky a další koření dle chuti. Z této směsi formujte placky, které na grilu rychle získají krásnou zlatavou barvu a křupavý povrch.

Pro milovníky exotických chutí je tu možnost připravit na grilu tofu. Tofu nejprve dobře okořeňte, ideálně marinádou z olivového oleje, sojové omáčky, česneku a zázvoru. Nechte tofu alespoň hodinu marinovat, aby plně nasálo všechny chutě. Poté ho položte na gril a grilujte z každé strany několik minut, dokud se na povrchu nevytvoří křupavá kůrčička. Tofu tak získá nejen skvělou chuť, ale i atraktivní vzhled.

Pokud máte rádi sladké snídaně, kontaktní multifunkční gril můžete využít i pro přípravu rychlých a zdravých ovesných lívanců. Smíchejte ovesné vločky s trochou mléka nebo rostlinného nápoje, přidat můžete banán nebo jiné ovoce, které lívancům dodá sladkost a šťavnatost. Těsto na lívance vylejte na mírně namazanou grilovací desku a pečte několik minut z každé strany.

TIP: Dobré zkušenosti mají zákazníci s grilem Braun MultiGrill 9

Na závěr nemůžeme opomenout klasiku, kterou jsou grilované haloumi sýry. Haloumi je sýr, který se při vyšších teplotách nerozteče, ale krásně zkaramelizuje. Stačí sýr nakrájet na plátky, lehce ho osolit a opepřit a grilovat z každé strany několik minut. Výsledkem je mimořádně chutný pokrm, který můžete podávat s čerstvou zeleninou nebo jako přílohu k hlavním chodům.

Jak vidíte, kontaktní gril nabízí široké spektrum možností pro přípravu bezmasých pokrmů. Ať už jste vegetariáni, vegani, nebo jen hledáte způsoby, jak zpestřit svůj jídelníček, kontaktní gril je skvělým pomocníkem, který vám umožní experimentovat a objevovat nové chutě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *