10 faktů ke Dni matek, včetně toho, jaký dort se peče milovaným maminkám…

Vaše matka by pravděpodobně byla raději, kdybyste ji oslavovali každý den v roce, ale v roce 2021 ji budete zahrnovat láskou a uznáním v neděli 9. května. Ukažte své mamince, jak moc vám na ní záleží, tím, že na ni uděláte dojem některými zábavnými fakty o historii a první oslavě Dne matek, jako jsou tyto.

1. Den matek nepřipadá vždy na stejné datum

Svátek se slaví každoročně druhou květnovou neděli. Letos připadne na 9. května, v roce 2020 to bylo 10. května. Ve Spojeném království a Irsku se Den matek slaví vždy čtvrtou neděli postní.

2. Na Den matek se uskuteční více hovorů než kterýkoli jiný den v roce

Druhou květnovou neděli se uskuteční přibližně 122 milionů hovorů.

3. Den matek je třetím nejprodávanějším svátkem květin a rostlin

Po Valentýnu a kupodivu Vánocích kupuje květiny a rostliny pro své maminky na Den matek více lidí než na jakýkoli jiný svátek. Přibližně čtvrtina všech květin zakoupených v průběhu roku se kupuje ke Dni matek.

4. Jedna z prvních oslav Dne matek se konala ve starověkém Řecku

Řekové pořádali jarní oslavy na počest Rhey, bohyně plodnosti, mateřství a generace.

5. Den matek je pro restaurace nejrušnějším dnem v roce (v USA mimo období pandemie COVID-19)

Podle americké Národní asociace restaurací si v roce 2018 naplánovalo návštěvu restaurace na Den matek asi 87 milionů dospělých.

6. Přezdívka “máma” pochází od dětí

První, co miminko dokáže vyslovit, je zvuk “má”, a proto téměř v každém jazyce začíná slovo pro matku písmenem “M” nebo je nějakou iterací zvuku “má”.

7. V některých zemích se stále dodržují starobylé svátky na počest matek

V Indii lidé slaví svátek Durga-púdža, který vzdává hold bohyni matce Durze. Jedná se o desetidenní festival, který se koná přibližně v září nebo říjnu.

8. Maminky nejsou jediné, kdo dostává ke Dni matek lásku.

Průměrný muž si ke Dni matek koupí 2,8 přání, takže většina lidí kupuje své mamince více než jen jedno. Jak je to možné? Mnoho lidí se rozhodne koupit přání ke Dni matek pro babičky, sestry a dokonce i tchyni.

9. Květiny obvykle spojované se Dnem matek jsou karafiáty

Pokud se snažíte vybrat dokonalou kytici, karafiáty jsou tou správnou volbou. Tato tradice je patrná i ve světě, například v Japonsku je tradiční darovat matce červený karafiát. Karafiáty se rozdávají mj. i na památku “zaklatelky svátku” Anny Jarvis.

10. Tradičním jídlem spojovaným s nedělí matek je dort Simnel Cake

Nejste si jisti, co je to simnel cake? Ve skutečnosti se jedná o ovocný dort s vrstvou mandlové hmoty, která pokrývá vrchní a střední část. Dort se zdobí jedenácti kuličkami marcipánu, které představují jedenáct učedníků bez Jidáše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *