Středomořská strava snižuje riziko Alzheimerovy choroby, tvrdí vědecká studie

Tradiční středomořská strava může snížit riziko Alzheimerovy choroby tím, že pomáhá čistit mozek. Odborníci dodávají, že středomořská strava může také snižovat záněty a hladinu cukru v krvi. To je závěr nové studie zveřejněné 5. května v internetovém vydání časopisu Neurology, který vydává Americká neurologická akademie.

Vědci uvádějí, že strava s vysokým obsahem nenasycených tuků, ryb, ovoce a zeleniny a nízkým obsahem mléčných výrobků a červeného masa může pomoci vyčistit mozek od bílkovin, které jsou spojovány se ztrátou paměti a demencí.

Uvádějí, že účastníci studie, kteří dietu dodržovali důsledněji, dosahovali lepších výsledků v kognitivních testech a vykazovali menší zmenšování objemu mozku a bílkovinných biomarkerů spojených s Alzheimerovou chorobou.

Testování paměti ukázalo, že účastníci, kteří dietu nedodržovali tak důsledně, nedosahovali takových výsledků.

Živiny, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, polyfenoly, specifické minerály a bílkoviny, které jsou trvale konzumovány v rámci tohoto stravovacího režimu, podporují zdraví mozku a mohou přispívat ke snížení rizika některých chronických onemocnění.

Středomořská kuchyně byla v posledních letech opakovaně zvolena “nejlepší celkovou dietou”, částečně proto, že odborníci na výživu přísahají na její jednoduchý, ale účinný způsob změny stravování, který zahrnuje více rostlinných potravin a méně červeného masa a sladkostí. Přiznávají i její příznivý vliv na chronické a kardiovaskulární onemocnění, protizánětlivé vlastnosti, znatelně lepší hladina cukru v krvi a vliv na snižování indexu tělesné hmotnosti (BMI).

Tato dieta je pravděpodobně jednou z nejudržitelnějších, na které může člověk v životě přejít, protože je neomezující. Doporučují se denně zařadit celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu, fazole, ořechy a nenasycené oleje, jako je olivový olej.
Dvakrát týdně pak ryby a mořské plody, vyměnit sůl za bylinky a koření a samozřejmě zvažovat porce a četnost konzumace masa a sladkostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *