Historie líčení a kosmetiky sahá až do starého Egypta

Od měděné a olověné rudy, kterou staří Egypťané používali k výrobě první kosmetiky na světě, až po dnešní vědecky vyspělé produkty, které dokáží vše od zakrytí pórů, vyhlazení pleti až po změnu bledě zelené barvy očí na zářivě smaragdový odstín, je make-up nedílnou součástí lidstva již tisíce let. V průběhu staletí ženy používaly vypálené sirky ke ztmavení očí, lesní plody k obarvení rtů a moč mladých chlapců k vyblednutí pih. Dokonce polykaly volskou krev v mylném pokusu o zlepšení pleti.

Ženy v historii riskovaly své zdraví mnoha domácími kosmetickými přípravky. V některých kulturách například ženy používaly arzenik, olovo, rtuť, a dokonce i pijavice, aby si dodaly bledý vzhled, který byl v dávných dobách považován za krásný. Naštěstí jsme od dob používání toxických a smrtelně nebezpečných směsí k vylepšení vzhledu ušli dlouhou cestu.

Dnešní mnohamiliardový kosmetický průmysl musí splňovat přísné vládní předpisy o tom, co smí a nesmí obsahovat výrobky, a musí dodržovat zásady bezpečné výroby. Nejzávažnějším poškozením, které vám dnes kosmetika může způsobit, je podráždění způsobené příliš drsným výrobkem pro vaši pokožku nebo alergická vyrážka způsobená vůní nebo konzervační látkou obsaženou ve výrobku. Navzdory desítkám let testování bezpečnosti a bezpečnostním výsledkům, které nemají v mnoha odvětvích obdoby, však o nebezpečnosti kosmetických složek koluje mnoho mýtů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *