Šetřit na energiích se dá velice efektivně

Elektřina je drahá a o plynu to platí také. Výhledy na nějaké zlevňování prakticky neexistují, což pro našince znamená, že bude muset začít žít šetrněji, pokud nebude chtít platit za energie horentní sumy.

Není však potřeba se bát života ve středověkých podmínkách. Většinou se dá dosáhnout úspor i bez nutnosti snížit si zavedený životní standard.

Světlo už jen z LED žárovek

Během jarních a letních měsíců se domácí svícení na celkové spotřebě z logiky věci zase tak moc nepodepisuje, nicméně od září až zhruba do února se naopak svítí dost často. Proto je více než vhodné vyměnit všechna neúsporná světla za daleko efektivnější LED žárovky.

Dnes již nejsou ani příliš drahé. Za padesátku se dá koupit kvalitní žárovka se slušnou svítivostí a takřka nulovou spotřebou. Jedná se tedy o docela malou investici.

Nové elektrospotřebiče

Co se ovšem za malou investici označit rozhodně nedá, to je výměna stávajících elektrospotřebičů za nové. Hlavně obstarožní zařízení je potřeba co nejdříve vyhodit, jelikož letité pračky či ledničky jsou opravdu pažravé.

Pár tisícovek, možná i desítek tisíc bude asi nezbytné vynaložit, avšak v z dlouhodobého hlediska jde o prospěšný krok. Samozřejmě, že ne každá nová pračka či lednice jsou zárukou energetických úspor.

Je nutné se poohlížet hlavně po modelech, jež mají na energetickém štítku napsané písmeno A, jež je ideálně doplněno několika plusy navíc. Ano, takové přístroje jsou dražší. V rámci úspory energií je ovšem potřeba se do toho pustit. Čím dříve, tím lépe.

Možnosti v budoucnu

Šetření na energiích je během na dlouhou trať. Každý den se objevují stále nové způsoby, jak toho cíle dosáhnout. Velkou pomocí je i mezinárodní soutěž E.ON Energy Globe, která funguje v podstatě jako vyhledávač dobrých nápadů, které mají pomoci hlavně k vytvoření společnosti, která bude s energiemi zacházet mnohem lépe než ta dnešní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *