Strie – jak se jich zbavit?

Vedle celulitidy bývají strie jedním z největších problémů mnoha žen ale i mužů. Vytváří na kůži nevzhledné tmavofialové pruhy, které teprve po mnoha měsících pomalu ztrácí barvu, až do stříbrna. I pak ale zůstávají viditelné po zbytek života.

Pro účinný boj proti striím je potřeba především znát jejich vývoj a důvody vzniku. Strie se objevují ve chvílích, kdy dojde k porušení elastických vláken uvnitř kůže. Pajizévky se pak objevují ve vnitřních vrstvách kůže, aniž by došlo k přímému poškození vrchní části pokožky. Přesto tyto změny jsou tak rozsáhlé, že se projeví ne jen změnou barvy, ale i celkové textury a tvaru kůže na jejím povrchu.

Velký vliv při vzniku strií má určitě dědičnost. Není však jediná. Obecně se strie nejčastěji objevují ve chvílích, kdy dojde k rychlému nárustu objemu a s tím spojenému napínání kůže. Při tloustnutí nebo naopak posilování a nárustu svalů.

Během těhotenství nebo v období rychlého růstu. Zde je navíc vznik strií podpořen také hormonálními změny. Ty mimo přirozených cest bývají vyvolávány také některými léčivy. I ty pak sebou nesou riziku vzniku strií.

Pokud už strie máte a chcete se jich zbavit, existuje několik cest, jak na to. Vždy je ale potřeba si uvědomit, že tento stav je neměnný, pokud už jednou strie vznikly, pokožka se již nikdy nevrátí do stavu, v jakém byla před tím. Lze však jejich projevy zmírnit.

Tím prvním řešením, které většina z nás vyzkouší, je mazání. Existuje celá řada přípravků, které pomáhají striím rychleji zesvětlat a částečně tak omezit jejich viditelnost. Toto řešení je velice oblíbené vzhledem k jeho jednoduchosti. Je zde ale potřeba počítat s tím, že účinky jednotlivých kosmetických přípravků se mohou lišit.

Druhým řešením jsou masáže. Ty si lze provádět sám za použití mořské houby, nebo navštívit odborné pracoviště, kde provádí speciální masáže a lymfodrenáže.

Třetí možností je pak podstoupení mikrodermabraze, tedy odborného zákroku, kdy se za použití oxidu hlinitého jemně zbrousí povrch kůže. Toto řešení bývá nejefektivnější, ale finančně nejnáročnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *