Jak čistit a udržovat venkovní dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy v otevřených prostorách dobývají svět. Místo kamenných a keramických dlažeb se ve venkovních prostorách stále častěji používá dřevo. Využít můžete tento materiál nejen na podlahy, použít se dá dřevo na fasády, podlahy i další části domu. Přirozený přechod z dřevěné podlahy v obývacím pokoji na dřevěnou podlahu na zahradě nebo na balkoně či terasu je atraktivní na pohled a příjemné i na omak a dotyk. Současně jsou dřevěné podlahy ve venkovních prostorech odrazem moderní tendence většího sepětí s přírodou.

Údržba dřevěných podlah v exteriéru

Různé druhy dřeva vyžadují různé druhy péče. Některá dřeva, jako například teakové dřevo, jsou bohatá na přírodní oleje. Proto pro teakové podlahy nemusíte používat olejové přípravky. Čisticí a lešticí prostředky na dřevěné terasy a balkony ve venkovních prostorách musí zachovat přirozený vzhled dřeva. Tyto výrobky lze rozdělit do tří kategorií:

  • čisticí prostředky na dřevěné balkony
  • oleje na dřevěné balkony
  • prostředky na odstraňování šedých skvrn

Dřevěné podlahy na terasách jsou často postiženy mechem, hmyzem, nečistotami a povětrnostními podmínkami. Nečistoty a mech se čistí pomocí jemných prostředků vyrobených pro dřevěné podlahy balkonů. Používání agresivních čisticích prostředků se nedoporučuje, protože mohou poškodit dřevěná vlákna.

Mech a nečistoty lze z dřevěných podlah na balkonech odstranit také tvrdým kartáčováním vodou s bělícími prostředky (pro lepší výsledky se často přidává kuchyňská sůl). Tento způsob čištění je velmi účinný, ale je nutno říct, že bělicí prostředky nejsou šetrné k přírodě a dřevo má tendenci získat světle šedavou barvu. Lepší je používat víceúčelové biologicky odbouratelné čisticí prostředky.

Čištění venkovních dřevěných podlah

Většina čisticích prostředků se používá s vodou a nanáší se kartáčem tak, aby se celá podlaha dobře namočila. Na silně znečištěné části dřeva je vhodné nanést více tekutiny. Po vyčištění nechte podlahu 3-4 dny vyschnout. Poté podlahu opláchněte velkým množstvím vody a můžete ji znovu vykartáčovat. Čistou podlahu je potřeba natřít olejem na dřevěné terasy.

Olej na dřevěné terasy

Oleje se do dřevěných podlah dobře vstřebávají, dodávají jim přirozenou barvu a silný odolný povrch. Oleje chrání dřevo před nečistotami, vodou, a dokonce i UV zářením. Oleje s malým množstvím pigmentů nebo bez nich poskytují nejnižší ochranu proti UV záření. Oleje na dřevěné podlahy jsou vyrobeny z přírodních materiálů a některé jsou dokonce rozpustné ve vodě, a tudíž šetrné k přírodě.

Před aplikací oleje je potřeba podlahu vysušit, vyčistit a odmastit. Staré podlahy je třeba dobře vyčistit a někdy i obrousit. Olej je třeba nanést rovnoměrně a nechat jej vstřebat dřevěnou podlahou. Po 20 minutách by se měly všechny zbytky oleje odstranit hadrem, aby se zabránilo vzniku skvrn na dřevě. Spojům, prasklinám a jiným poškozením dřevěných podlah je vhodno věnovat zvláštní pozornost.

Přípravky na odstranění šedých skvrn

Existují speciální přípravky, které mohou zabránit vzniku skvrn na dřevěných podlahách a změně barvy na světle šedý odstín. Tyto přípravky dřevěné podlahy čistí a zároveň chrání jejich přirozenou barvu. Před použitím jakéhokoli přípravku na dřevěné podlahy ve venkovních prostorách se ujistěte, že jste si přečetli návod od výrobce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *