Jaké záclony do interiéru? Poradíme vám!

Bytový textil, tedy záclony, závěsy, dekorační polštářky a kusové koberce dokážou v interiéru hotové divy. Harmonizují ho a celkově činí útulnějším. A záclony se závěsy navíc zkrášlují okna. Správně je ale vybrat může být pěkně tvrdým oříškem. Pojďme se proto pokusit ho rozlousknout.

Na výběr máte záclony hotové, šité a metrážní. Z organzy či voálu. Vaše záclony mohou být hladké, síťované i vyšívané. Jaké zvolit?

Záclony do kuchyně, obýváku a ložnice

Každý z výše zmíněných materiálů je vhodný do jiné místnosti. Do kuchyně se například hodí praktický voál. Hustě tkaný a nenáročný na údržbu. Obývací pokoj, ložnice a dětský pokoj si ale zaslouží spíše luxusnější organzu. Je už na vás, zda zvolíte hladkou, síťovanou či vyšívanou. Zatímco milovníci minimalismu si potrpí na hladké a síťované záclony ty vyšívané se zase na oknech vyjímají jako šperk. A k záclonám do ložnice v každém případě neopomeňte koupit i vhodné ložní povlečení.

Jakou šířku?

Ještě před tím ale budete muset zjistit správné rozměry záclon. Klíčová je především jejich šířka. Tu zjistíte po zdvojnásobení (někdy až ztrojnásobení) šířky okna. Záleží na řasení, jehož chcete docílit. A ke každé straně neopomeňte přidat zhruba osm centimetrů nutných pro založení boků.

Záclony k parapetům

Co se výšky týče, zde se řiďte svým vkusem. Vaše záclony mohou sahat k podlaze, nebo k parapetům. V tomto případě změřte vzdálenost od garnýže k parapetu a k ní připočtěte zhruba pět centimetrů na založení a dalších pět až deset centimetrů nutných pro přesah okraje parapetu.

Záclony k podlaze

Vaše záclony ovšem mohou sahat až k podlahové krytině. Tento styl je efektní především v místnostech s vysokými stropy a francouzskými okny. V tomto případě si dobře změřte vzdálenost od garnýže k podlaze, respektive zhruba dva centimetry nad ní, a připočtěte opět pár centimetrů na ohyby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *