Jak uspořádat dětský šatník, aby se v nich samy děti orientovaly

Snažíte-li se vést dlouhodobě děti k vlastní zodpovědnosti, nezávislému rozhodování a zejména samostatnosti, rozhodně byste měli i jejich šatník upravit tak, aby mu dítě rozumělo, samo se v něm orientovalo a mohlo se velmi brzy začít oblékat a připravovat v podstatě samo. Stačí dodržet několik jednoduchých zásad, které zaručí, že už dítě před dovršením třetího roku zvládne samo najít, co potřebuje, a obléknout se.

Šuplíky jsou lepší než poličky

Je-li to jen trochu možné, zvolte jako úložiště šatníku klasickou šuplíkovou komodu, kde oblečení snadno přehledně vyrovnáte, dítě se v něm bude lépe orientovat, a hlavně se mu jednotlivé kousky budou snadno vytahovat. Například chlapecké tepláky naskládejte do malých balíčků a vyskládejte je za sebe do řady, ideálně je ještě sdružujte do skupin podle barev.

Dostupná výška

I když budete mít vysokou komodu, na aktuálně nošené věci dětem vyhraďte jen 2-3 dolní šuplíky, do nichž se snadno dostanou bez pomoci. Pošlete-li syna například večer pro jeho chlapecké pyžamo, měl by být schopen nejen určit, kde se nachází, ale ještě jej i sám vytáhnout, aniž by s ním vytáhl deset dalších věcí.

Myslete na sezónnost

Do zmíněných tří šuplíků pak umístěte jen to, co je vhodné pro aktuální sezónu. V létě nenechte v šuplících teplé svetry a oteplovačky, v zimě zase odstraňte kraťasy a letní tílka. Vyhnete se pak nekonečným diskusím na téma, že tyhle kraťasy jsou prostě nejoblíbenější a dítě v nich půjde, i když je venku mínus dvacet. Mimosezónní oblečení můžete klidně uložit do vyšších šuplíků komody.

Vyhrazené košíčky na spodní prádlo a ponožky

Pro spodní prádlo, ponožky či různé drobné doplňky přidejte do šuplíků menší oddělené košíčky, aby se kousky dětem nemíchaly dohromady a byly okamžitě k nalezení. Rozvržení v šuplících může dítě klidně navrhnout samo.

Místo na venkovní oblečení

Krom několika šuplíků na čisté prádlo, vyhraďte dítěti i jasný prostor na věci, které jsou občas lehce špinavé, ale neperou se po každém použití. Například v předsíni můžete připevnit několik nízkých věšáků, kde dítě automaticky pověsí dívčí či chlapeckou softshellovou bundu lehce zamazanou od bláta nebo pláštěnku.

Místo na boty

Nezapomeňte i na místo na boty, ať už v botníku nebo třeba na gumové podložce, aby se vám v zimě roztátý sníh a bahno nerozneslo všude po bytě. Věřte, že děti se učí velmi rychle, a pokud se ve svém šatníku kompletně zorientují, ušetří to práci zejména vám. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *