Zaanse Schans: návštěva Holandska jak z pohlednice

Zaanse Schans je jedno z těch měst, která jsou jako z holandské pohlednice: větrné mlýny, dřevěné domy a zelená tráva. Větrné mlýny v Zaanse Schans jsou jednou z nejznámějších turistických atrakcí v Nizozemsku. Najdete ho sotva jen půl hodinky cestou autem z Amsterodamu.

Samotná vesnice je velmi malá, takže na její prohlídku nepotřebujete mnoho času. Pokud se však chcete věnovat něčemu víc než jen okukování, doporučujeme prohlídku s průvodcem, abyste se o tomto půvabném místě dozvěděli více. Samozřejmě je fajn jít i sám, protože můžete toto kouzelné místo prozkoumávat svým vlastním tempem.

Jak se dostanete do Zaanse Schans?

Můžete se tam dostat autem a veřejnou dopravou – třeba vlakem nebo se vydat na prohlídku s cestovní kanceláří. Pokud odjíždíte z amsterdamského hlavního nádraží, trvá vám cesta asi 35 minut. Jakmile dorazíte na vlakové nádraží Zaanse Schans, budete muset jít asi 10 minut pěšky.

Co dělat v Zaanse Schans?

Už jen procházka po vesnici a obdivování ikonických zelených dřevěných domů a větrných mlýnů v dálce je skvělá zábava, ale je tu několik věcí, které byste rozhodně neměli vynechat:

  • Návštěva dílny na výrobu dřeváků De Zaanse Schans: Toto malé muzeum / dílna / obchod se suvenýry má vstup zdarma. Vydejte se dovnitř a podívejte se na “klompen-makers” v akci.
  • Objevte první obchod Albert Heijn v historii! Obchody pod značkou Albert znáte i od nás z Čech, tady v Nizozemsku patří mezi největší sítě supermarkety a v Zaanse Schans se nachází vůbec první supermarket otevřený v Nizozemsku. Jedná se o malou budovu, ve které uvidíte ješte původní nábytek a vybavení z roku 1887.
  • Vydejte se do větrného mlýna: Většina větrných mlýnů je přístupná veřejnosti od dubna do října. Stačí zaplatit malý poplatek a můžete si prohlédnout větrné mlýny v provozu, jak melou olej, mouku, koření a pigmenty. Vidět konstrukci větrných mlýnů zevnitř a způsob jejich práce je nesmírně působivé a rozhodně se to nevidí každý den.
  • Uspokojte své chuťové buňky v obchodě se sýry Henry Willig. Zde uvidíte a možná i ochutnáte nejrůznější druhy místních sýrů, marmelád a čokolád. Cestou do prodejny vás uvítá zaměstnankyně v tradičním kroji a doporučí prohlídku expozice výroby sýrových bochníků.
  • Zajděte si do místních obchodů. V obci se nachází řada překvapivých místních obchodů. Jedním z nich je například Smells like chocolate, kde si můžete dát šálek horké čokolády z místní čokolády, domácí koláčky a mnoho dalších místních výrobků.

Vesnice je přístupná po celý rok a většina obchodů a muzeí je otevřena od 10 do 17 hodin. Mimo sezónu (od listopadu do března) se však otevírací doba různých atrakcí mění. Doporučujeme předem zkontrolovat oficiální webové stránky Zaanse Schans, abyste si ověřili otevírací dobu a předešli zklamání při návštěvě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *