Výlet do Krakova – co si nenechat ujít

Pokud jedete na návštěvu našich sousedů, tak rozhodně nesmíte vynechat krásné historické město Krakov, které je centrem Malopolska a také druhým největším městem Polska. Přidejte se k davu cestovatelů, kteří také přijeli obdivovat atmosféru, památky, dobré jídlo či kulturní akce.

Památky UNESCO uprostřed Krakova

Největší památkou v Krakově je Staré Město zapsané do světového dědictví UNESCO. Jeho osu tvoří královská cesta, která byla dříve součástí jantarové stezky spojující baltské pobřeží s jihem Evropy. V této části města můžete navštívit např. orloj, kostel Svaté Trojice, barokní sochy dvanácti apoštolů, chrám sv. Petra a Pavla či kostelík sv. Barbory.

Prozkoumejte střed Malopolska

Hlavní náměstí neboli Rynek Główny leží uprostřed Starého Města v samém srdci Krakova. Tento rynek z konce 13. stol. byl se svými 200×200 metry největším náměstím v Evropě. Na této velkorysé ploše jsou nahodile postaveny rovnou tři stavby – věž staré radnice (wieza Ratuszowa), Sukiennice a kostelík sv. Vojtěcha (kosciol sw. Wojciecha). 

Rázovitá židovská čtvrť, která stojí za návštěvu

Kaziměř, bývalé samostatné město, založil ve 14. stol. král Kazimír Veliký. Dříve stálo vedle frekventované obchodní stezky do Uher, kde postupně vyrostly bloky domů, tržnice, kostely, později i synagogy a židovské univerzity. Dnes tu najdeme celkem sedm synagog, nachází se zde židovské muzeum a veliké množství restaurací.

Místo osídlené už od pravěku

Nízké návrší zvané Wawel bylo kontinuálně osídlené už od pravěku, jak dokázalo mnoho archeologických nálezů. V dnešní době zde nad řekou Vislou stojí královský hrad, zámek a katedrála. Nejdříve se zde usadil kmen Vislanů, ale v 10. stol. s příchodem Piastovců se Wawel i Krakov postupně stávaly centrem světské i církevní moci. Toto celé historické prostranství je zdarma denně přístupné.

Jedinečné umělecké sbírky

V Krakově je v současnosti 14 vysokých škol a sídlo akademie věd, a tudíž mnoho vědeckých oborů zde má své sbírky a je z čeho vybírat. Jejich konečného počtu se ani nedobereme, počítají se totiž na desítky.

Mezi nejznámější umělecké sbírky patří ty z Muzea Czartoryských (Muzeum Ksiazat Czartoryskich), kde zámožná rodina sbírala výtvarná díla z nejrůznějších období. Do jejich sbírky patří mimo jiné slavná da Vinciho Dáma s hranostajem, která je momentálně vystavena v Národním muzeu. A to rozhodně nesmíte propásnout. Pro dosažení této nádhery a návštěvy celého tohoto města vám pomůže půjčka na OP, abyste si mohli svoji poznávací dovolenou užít naplno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *